Click one of the flags below to view the full newspaper.


Sports scores and schedule

Wednesday, Oct. 9

Soccer

QHS girls at Whittel

Thursday, Oct. 10

Soccer

QHS boys at Paradise

QHS (g) at Whittell

PHS vs. Squaw Valley 4 p.m.

Volleyball

First home game

FRC vs. Redwoods 6 p.m.

CHS at Mercy

GHS at Loyalton 5:30 p.m.

PHS at Maxwell

QHS vs. CORE Butte 6 p.m.

Friday, Oct. 11

Football

CHS vs. Herlong 6 p.m.

Rivalry game

PHS vs. Quincy (JV) 7:30 p.m.

Soccer

FRC men at Butte

FRC women at Butte

Volleyball

FRC at Siskiyous

Saturday, Oct. 12

Football

GHS at Mercy

Sierra Buttes Trail Stewards

Trail Daze – Lakes Basin

Tuesday, Oct. 15

Soccer

FRC men vs. Lassen 4 p.m.

FRC women vs. Lassen 2 p.m.

QHS at Squaw Valley

PHS at CORE Butte

Volleyball

CHS at Redding

GHS vs. Providence 5:30 p.m.

Last home game

PHS vs. Biggs 6:30 p.m.

QHS vs. Maxwell 6 p.m.

Wednesday, Oct. 16

Soccer

QHS girls at Whittell

Volleyball

FRC at Butte 6 p.m.

Thursday, Oct. 17

Rodeo

Feather River College

at Plumas fairgrounds

Soccer

QHS vs. Loyalton 4 p.m.

PHS vs. Paradise 4 p.m.

Volleyball

Rivalry game

QHS vs. Portola 6 p.m.

CHS vs. Burney 6 p.m.

GHS at Westwood 5:30 p.m.

Friday, Oct. 18

Football

CHS at Princeton

GHS vs. Burney 6 p.m.

Last home game

PHS vs. Fall River 7:30 p.m.

Last home game

QHS (JV) vs. Modoc 5:30 p.m.

Rodeo

Feather River College 2 p.m.

at Plumas Fairgrounds

Soccer

FRC women at Lake Tahoe

FRC men at Lake Tahoe

Volleyball

FRC at Shasta 6 p.m.

Saturday, Oct. 19

Football

FRC vs. Butte 5 p.m.

Soccer

QHS boys vs. Sage 11:45 a.m.

QHS girls vs. Sage Ridge TBA

Monday, Oct. 21

Soccer

Last home game

QHS girls vs. Sage Ridge 4 p.m.

Tuesday, Oct. 22

Soccer

FRC men at Shasta

FRC women at Shasta

Feather River League Playoffs

4th seed at 1st seed

3rd seed at 2nd seed

Volleyball

GHS vs. Downieville 5:30 p.m.

PHS at Esparto (doubleheader)

Last home game

QHS vs. Biggs 6:30 p.m.

Plumas Charter vs. ACA

Thursday, Oct. 24

Soccer

QHS girls at Fernley

Feather River League Playoffs

1st/2nd, highest seed host

3rd/4th, highest seed host

Volleyball

Last home game

CHS vs. Los Molinos 5:30 p.m.

Last home game

GHS vs. Herlong 5:30 p.m.

PHS at CORE Butte

Friday, Oct. 25

Football

Last home game

GHS vs. Westwood 7 p.m.

PHS at Biggs

Soccer

FRC men vs. Redwoods 11 a.m.

FRC (w) vs. Redwoods 1 p.m.

Volleyball

FRC vs. Lassen 6 p.m.

Saturday, Oct. 26

Football

CHS at Loyalton noon

FRC at Shasta

QHS (JV) at Weed TBA

Sunday, Oct. 27

Judo

Hanabi/Albany Invitational

Wednesday, Oct. 30

Volleyball

FRC vs. Siskiyous 6 p.m.

Friday, Nov. 1

Football

Last home game

CHS vs. Greenville 6 p.m.

PHS at Etna

Soccer

FRC women at Siskiyous

FRC men at Siskiyous

Volleyball

FRC at College of the Redwoods

Saturday, Nov. 2

Football

FRC vs. Sierra 5 p.m.

Tuesday, Nov. 5

Soccer

FRC men vs. Butte 2 p.m.

FRC women vs. Butte noon

Wednesday, Nov. 6

Volleyball

FRC vs. Shasta 6 p.m.

Friday, Nov. 8

Football

GHS quarterfinals

Soccer

FRC men at Lassen

FRC women at Lassen

Volleyball

Last home game

FRC vs. Butte 6 p.m.

Saturday, Nov. 9

Football

FRC vs. Siskiyous 5 p.m.

Tuesday, Nov. 12

Last home game

FRC women vs. L. Tahoe noon

FRC men vs. Lake Tahoe 2 p.m.

Friday, Nov. 15

Football

GHS semifinals

Saturday, Nov. 16

Football

FRC at American River

Sunday, Nov. 17

Judo

CCSF Tourney in San Francisco

Friday, Nov. 22

Football

GHS finals